Mire figyelj oda 3-6 éves korban?
Kíváncsi korszak, ismerkednek környezetükkel, többségük halló- és látótávolságon belül akar maradni, a kerti játék használata óriási kihívás számukra. Mozgásigényük hatalmas, egy angol kutatás megállapította: képesek napi 20 km-t megtenni. Szellemük fejlődése a játéktevékenységen keresztül állandósul. 3 éves kortól a gyerekek bizonyos megélt dolgokat saját szemszögükből nézve újra megélnek. A fikciós játékok a harmadik életév kezdetén jelentkeznek először.
A 4-6 évig terjedő időszakban a gondolati játékokban a gyermekek képzeletük hatása szerint cselekednek a játszótéren a lakásban, utazáskor, a kerti játékon, nagyiéknál... , a gyermekek fantáziája rendkívül eleven, ezek a játékok hozzájárulnak a képességeik fejlődéséhez.
Ebben az időszakban jelentkezik a gyermekek szerepjátszása, mely kitágítja élményterüket. A szerepjátékok a valóság utánzásából állnak, kisóvodás korban a környezet utánzása, a nagyóvodás kor tematikus játékaiban a szerep iránti érdeklődés a meghatározó.
A szerep hordozza a témát, így egyszerű társadalmi tapasztalatokra és ismeretekre tesznek szert. Ebben az időszakban a vita- túlnyomórészt a szerepek miatt zajlik. Nyitottak a játékok, játékszabályok aprólékos betartására.
Figyeld meg a saját kerti játékodon miféle szerepeket öltenek magukra a gyermekeid, a játszótér lesz hajó, bevehetetlen vár erőd, repülőtéri irányító torony...
Hogyan játszik a gyermeked 1-3 éves kora között?
Ebben a csodálatos időszakban egész sor tárgyi cselekvés rögzül.
Cselekvése egy részét csak felnőttek segítségével, másik részét
már önállóan tudja végezni. Az első év...
tovább >>
Az iskolás korral a gyerekek mozgásterülete jelentősen bővül, 6-7 éves
korig a felnőttek között érezte magát jobban, ezután kezd elfordulni a
felnőttektől. A nyolc év körüli gyermek...
tovább >>